mistik yogadans

Yogadans , yoganın dinamik-akıcı bir formudur. Beden, zihin ve ruhun neşeli birliğidir. Yoga duruşları (asanalar) , Kutsal Hint dansları , Nritta ve Natya Yoga ve Trans Dansı içerir. Mistik YogaDans ise ; yogadansın atalarımızdan miras kalan mistik dansları ve özellikle Anadolu sufi dansları ile harmanlanarak Kirtana Yasemin tarafından geliştirilmiştir. Mistik danslar böylece bir’lenmektedir diyebiliriz.

Her bir mudra müzik eşliğinde harekete bağlanır ve evrendeki bir enerji formunu (yin-yang , ha-tha enerji görünümleri ) temsil eder. Her birimizin evrenin mikro düzeyde bir örneği olmamız gibi, bu enerjiler beden-zihin-ruh birliğinde dansın ahengi ile buluşur…

Yogadansta  gözleri, boynu, kalçaları, ayak duruşlarını, omurgayı, nefes çalışmasını, mudraları ( el duruşları), zihinde canlandırma çalışmasını, kalp merkezini ve spiritüelliğimizi kullanırız. Yani sahip olduğumuz her şeyi kullanırız. Her duruşla, her mudrayla, her nefesle ‘bir oluruz’. O duruş, o mudra, o tavır, o nefes ‘oluruz’.

Yogadans’ın Faydaları :

Göz hareketleri ile gözlerin arkasındaki göz damarları güçlenir. Mudralar parmaklardaki sinir uçlarına, ayak duruşları ise baskı noktalarına dokunur. Tüm bunlar sinir sistemimize faydalı etki eder. Bedene denge ve dayanıklılık gelir. Sağ ve sol beyin fonksiyonlarının eş zamanlı çalışması sağlanır. Nefes çalışması oksijen akımını geliştirir. Zihinde canlandırma gücü gelişir. Neşe ve huzur deneyimlenir.

* Yoga veya dans deneyimi gerekmemektedir.

** Hem kadınlara hem erkeklere yöneliktir.

Video – Mistik YogaDans – Kirtana Yasemin

IMG_7968

WordPress.com'da bir web sitesi veya blog oluşturun

Yukarı ↑

%d blogcu bunu beğendi: