yogadans uzmanlasma programı

 

KİRTANA YASEMİN ile YOGA ÖĞRETMENLERİ için MİSTİK YOGADANS UZMANLAŞMA TEMEL PROGRAMI – KÖYCEĞİZ

13-14-15-16 Eylül 2020

 

Yoga öğretmenleri için hazırlanmış bu programın amacı ; YogaDans’ın felsefesini ve temel prensiplerini yoğun bir programla çalışarak, bu disiplini hem derslerine katabilecekleri hem de tek başına YogaDans dersi oluşturabilecekleri seviyede temel bir beceri kazandırmaktır. 

 

Türkiye’de henüz pek bilinmeyen YogaDans, Kirtana Yasemin tarafından 2010 yılından bu yana ilham alınmaya, geliştirilmeye ve tanıtılıp yaygınlaştırılmaya devam etmektedir. Kadim zamanlara dayanan Yoga’nın ve Kutsal Hint Dansları’nın birbiriyle tamamen benzeşen köklerini temel alan yogadans ekolünden etkilenerek başladığı bu yolculuğa, daha sonra kendi dansının yaratıcılığında dünya mistik danslarının ve Anadolu sufi yaklaşımlarıyla harmanladığı Mistik YogaDans ile devam etmiştir.

 

Türkiye’nin tek YogaDans Uzmanlaşma Programı niteliğinde olan bu çalışmada, hem batının hem de doğunun yogadans yaklaşımlarının yanı sıra, temel tavırlar özümsendikten sonra kişilerin kendi YogaDans stil ve tavırlarını yaratabilmeleri için yol göstericilik yapılacak, ipuçları verilecektir. 

 

İlk günü teorik bilgilere ayrılan eğitimin ikinci ve üçüncü gününde pratiğin enerjetik boyutu ile tavırlarla tanıştırılacak ve kendi yaratıcılığınızda derin bir yolculuğa çıkarılacaksınız. Eğitimin kapsamlı içeriğinden oluşan kitapçık katılımcılara basılı olarak verilecektir. 

 

Eğitimin son günü öğleden önce Kirtana Yasemin tarafından herkese açık bir ders yapılacaktır. Öğleden sonra katılımcılar için uygulamalı performans değerlendirmesi yapılacaktır. Eğitim sonunda programa tam katılım sağlayanlara ve performans değerlendirmesinden sonra hak kazananlara Katılım Belgesi verilecektir. Bu belgenin resmi geçerliliği yoktur, maksat sizi kendi YogaDans deneyiminize açmak ve bu deneyiminizi başkalarına aktarmanıza teşvik etmektir.

 

Ana Kavramlar :

YogaDans’ın Temel Prensipleri

Mudra Kavramı ve Mudraların Duygusu

YogaDans’ta kullanılan Mudralar

Köklenme ve Ayak duruşları 

YogaDans Tavırlar 

Sekiz Yetenek – Beş Element 

Çakraların Mudraları ve Çakra Dansı 

Shiva ve Shakti Dance (Denge Dansı)

Trans Dans ve Çemberler 

Sufi Uygulamalar (Sufi Çemberleri ve Sufi Nefes)

Ders programı hazırlama ve örnek ders akışları

 

*********

Ders Gün ve Saatleri : 

13 Eylül Pazar         / 13:00 – 17:30

14 Eylül Pazartesi   /  10:00 – 16:30

15 Eylül Salı           /  10:00 – 16:30

16 Eylül Çarşamba /  10:00 – 15:30

 

Program Bedeli : 1500 tl 

Kayıt için ön ödeme : 500 tl

 

Konaklama : Eğitim Köyceğiz’de göl kenarında yer alan Flora Otel’de gerçekleştirilecektir.  Bizim için uygulanan özel konaklama fiyatı 2 kişilik odalarda kişibaşı 100 tl oda+kahvaltı ile rezervasyonunuzu eğitime katılacağınızı belirterek yaptırıyorsunuz. Öğle , akşam yemekleri için öğün başına +25 tl ekliyorlar. 

 

 

Covid19 Tedbirleri : 

*Kontenjan 10kişi ile sınırlandirilmistir.

*Odalarda tek kişi konaklanacaktir.

*Salon ve odalarda hijyen tedbirleri alinmistir.

 

Başvuru ve Kayıt : Başvuru için talep edeceğiniz Başvuru Formu’nu doldurarak tarafımıza iletiyorsunuz. Başvurunuz onaylandığında bildirilecek IBAN numarasına ön ödemeyi gerçekleştirerek kaydınızı tamamlıyorsunuz.

İrtibat : mistikyogadans@gmail.com

05337664682

 

 

 

********

Kirtana Yasemin Kimdir ?

Yoga serüvenine kendi araştırma ve uygulamaları ile başladı. Daha sonraki yıllarda birçok değerli yoga öğretmeninden istifade imkanı buldu. Kıymetli hocası Sn. Ferhan Yüksel ile yaptığı çalışmalar ona yoga eğitmenliği yolunu açtı. 2006 yılında Vivekananda Yoga Anussandhana Samsthana Yoga Üniversitesi’nin Eğitmenlik sertifikasyon programına katılarak dünyaca geçerliliği olan YICC sertifikasını aldı. Sevgili hocası Lokesha Hutchappa tarafından kendisine ‘saf sevgiye ve özgürlüğe adanmış’ anlamına gelen ‘Kirtana’ adı verildi. Bu ismin kendisine verilme sebebini yıllar sonra, yolunu YogaDans ve Kirtan Yoga gibi, kalp yogası ve mistik müzik/dans çalışmalarıyla yürümeye başladıktan sonra anladı. 2008 yılında Hindistan Rishikesh’e giderek Self Transformation ve Yoga programlarına katıldı, burdaki hocası Dr. M. Ganasan sayesinde yogaya ve hayata bakışı değişti. 2009 yılında Semazenlik eğitimi aldı. Klasik Hint Dansları derslerine katıldı. Uzun yıllar sürdürdüğü yoga eğitmenliğinin ardından çok sevdiği iki şeyi, yoga ve dansı birleştirmek için 2010 yılında çalışmalara başladı. Hem Batı’daki hem de Doğu’daki yoga dans örneklerini çalıştı. Yoga, Kutsal Hint Dansları ve Dans Terapinin ifadesi olan Nritya Yogadan etkilendi. Atalarımızın ve Anadolu’nun mistik danslarını çalıştı. Dansın yogasını başta sufizm olmak üzere mistik yaklaşımlarla yorumlayarak yaptığı koreografilerle kendi tarzını yarattı. 2011- 2013 yılılarında Modern dans, halk dansları ve Sema’yı içeren Hz. Mevlana konulu dans gösterilerinde yurt içi ve yurt dışında semazen ve dansçı olarak görev yaptı. Ayrıca çocukluğundan beri ritime duyduğu ilgi onu vurmalı sazlara ve nihayet Mevlevi Müziğine yöneltti, ustalardan usül ve kudüm meşk etti. 2015 yılında Mantra Müziği ile Anadolu Tasavvuf Müziği örneklerini seslendirmek için bir grup arkadaşı ile birlikte Kirtananda Mistik Müzik Grubu’nu kurdu. Yoga hocaları için Türkiye’nin tek YogaDans Uzmanlaşma Programı’nı düzenlemekte, Mistik YogaDans’ın yayılması için genç eğitmenleri teşvik etmektedir. Yoga’yı, dansla ve mistisizm ile birleştirerek Mistik YogaDans; ritim ile birleştirerek Kirtan Yoga çalışmaları yapmakta , dansın ve müziğin yaşamı kutlamanın en iyi yolları olduğuna inanmaktadır.

WordPress.com'da bir web sitesi veya blog oluşturun

Yukarı ↑

%d blogcu bunu beğendi: